Czy spódnice ołówkowe są passé i jak je stylizować, aby nadać im współczesnego powiewu.

Jak stylizować spódnice ołówkowe
Fot. Vogue

Na pewno zauważyłyście, że przez kilka dobrych sezonów w sklepach trudno było znaleźć typową, ołówkową spódnicę. Słyszałam nawet opinie, że ten krój jest staromodny i teraz już takich się nie nosi. Ale powiem Wam, że ja kompletnie się z tym nie zgadzam. Po pierwsze, dziś nosi się wszystko (bo dobra stylizacja to kwestia zestawienia, a nie poszczególnych elementów ubrania). A po drugie – ołówkowe spódnice pojawiły się na wybiegach jakiś rok temu ( pisałam o tym tutaj) i na dobre wracają!

Więc w tym poście chciałabym rozwiać wszystkie wątpliwości i pokazać Wam, jak stylizować ołówkową spódnicę, żeby wyglądać świetnie i bardzo modnie. I wcale nie musicie iść na zakupy, bo z pewnością macie taką spódnicę we własnej szafie.

Która sylwetka najlepiej wygląda w spódnicy ołówkowej

Zacznę od tego, o co najczęściej mnie pytacie – kto dobrze wygląda w ołówkowej spódnicy. I pewnie Was zdziwię – moim zdaniem każdy. Ale jest tu pewien haczyk – mianowicie wszystko zależy od koloru, faktury, długości, podkroju i jej zestawienia.

Zatem zanim postanowicie założyć ołówkową spódnicę zastanówcie się, co w sylwetce chcecie eksponować. Możecie też sprawdzić, jaki naprawdę jest kształt Waszej figury – czy jest proporcjonalna, czy może ma punkty ciężkości. I absolutnie nie chodzi mi tu o porównywanie się do wzorca, ale o realną i świadomą ocenę swojego ciała. Bo to ogromnie pomaga zaakceptować siebie i wybierać takie rozwiązania, które Was dopełnią, a nie wpędzą w kompleksy.

Jak stylizować spódnice ołówkowe
Fot. Vogue

Jak wybrać idealną dla siebie spódnicę ołówkową

Kiedy już wiecie, co chcecie osiągąć ubierając swoje ciało, wybór spódnicy ołówkowej nie będzie problemem. 

1. Jeśli kształt Waszych bioder i ud chciałybyście zaakcentować, wybierzcie krój dopasowany, lekko zwężający się do dołu, sięgający ciut za kolano.

2. Jeśli wolałybyście, aby biodra i pośladki nie przykuwały zbytniej uwagi, wybierzcie ciemniejszą i zupełnie gładką kolorystykę oraz mocną tkaninę spódnicy.

3. Jeśli spódnica ma dodatkowo zamaskować brzuszek, niech będzie zapinana z boku i ma szeroką talię.

4. Jeśli kształt bioder i pośladków chciałybyście zaokrąglić, szukajcie spódnic wzorzystych, połyskujących lub w mocniejszej kolorystyce.

5. Jeśli zależy Wam na pokazaniu nóg, niech spódnica ma głębokie wycięcie z przodu

6. A jeśli dodatkowo chcecie nogi wydłużyć, noście spódnice z wyższą talią i zestawiajcie z butami z wyciągniętym noskiem.

Jak stylizować spódnice ołówkowe
Fot. Vogue

Jak stylizować spódnicę ołówkową

I przechodzimy do setna, czyli jak wystylizować ołówkową spódnicę, żeby wyglądać na czasie. I tutaj odesłałabym Was do ostatnich pokazów MIUMIU, Fendi, Gucci, Saint Laurent czy Diora. Bo jak się inspirować, to faktycznie modą najwyższej półki 😉

To właśnie Miuccia Prada dla Miu Miu rozpoczęła erę powrotu do spódnic ołówkowych. I żeby nadać klasyce świeżego powiewu postawiła na ciekawą fakturę, przezroczystości i zestawienia z oversizowymi bluzami i kurtkami.

Możecie też tak Kim Jones dla Fendi pójść w połyskujące tkaniny w nieoczekiwanych zestawieniach kolorystycznych. Albo jak Sabato De Sarno dla Gucci połączyć skórzaną, ołówkową spódnicę z kataną lub ciekawym swetrem.

Ostatni pokaz Saint Laurent był wręcz przesycony dopasowanymi spódnicami za kolano z bardzo prześwitujących tkanin. Ale to może być ciut za dużo 😉 Zainspirujcie się więc tylko fasonem, ewentualnie, tak jak Anthony Vaccarello podkreślić wcięcie w talii paskiem na spódnicy. Albo idźcie w klasykę, ale z pieprzykiem i wybierzcie ołówkową spódnicę, ale z nadrukiem – jak to zrobiła Maria Gracia Chiuri dla Diora.

Jak stylizować spódnice ołówkowe
Fot. Vogue
Close Menu